printlogo


کد خبر: 1726695تاریخ: 1400/02/01 09:55
خجالت نمی‌کشید این همه دروغ می‌گویید و منفی می‌بافید؟!/ نامه به روحانی درباره یک قیمت گذاری غیرقانونی
اخبار ویژه روزنامه‌های امروز؛
خجالت نمی‌کشید این همه دروغ می‌گویید و منفی می‌بافید؟!/ نامه به روحانی درباره یک قیمت گذاری غیرقانونی
سخنان هماهنگ برخی دولتمردان مبنی بر این که نگذاشتیم قحطی شود و تورم ونزوئلایی چندصددرصدی به وجود بیاید، تعجب ناظران سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای را برانگیخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

خجالت نمی‌کشید این همه دروغ می‌گویید و منفی می‌بافید؟!/ نامه به روحانی درباره یک قیمت گذاری غیرقانونی/ تذکر به مدیرانی که اهل بورس بازی هستند

کیهان

هراس از محبوبیت رئیسی و یک گاف کارگزارانی عجیب!

روزنامه حزب کارگزاران می‌گوید: رئیسی اگر قصد نامزدی در انتخابات را دارد، باید نامزدی ظریف را هم تضمین کند!

روزنامه سازندگی در تیتر یک خود با ایجاد تردید علیه نامزدی رئیسی و طرح این سوال که «رئیسی بیاید یا نیاید» نوشت: «سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات بشود یا نشود؟» این شاید مهم‌ترین پرسشی است که نه فقط در جبهه اصولگرایی بی‌پاسخ مانده است، بلکه در جبهه اصلاح‌طلبان نیز به آن می‌اندیشند که آیا رئیس قوه قضائیه باید ردای قضاوت را کنار نهد و پا در انتخابات ریاست‌جمهوری و کار اجرایی بگذارد یا در همان مسند بماند؟

واقعیت این است که با آنکه دو ماه بیشتر به انتخابات ریاست‌جمهوری نمانده است، هم جبهه اصلاح‌طلبان آشفته حال است و هم جبهه اصولگرایان. اصلاح‌طلبان به واسطه آنکه فیلترینگ و رد صلاحیت شورای نگهبان، بی‌نامزد مانده‌اند و در مانده‌اند که چه فردی را معرفی کنند تا از فقیهان و حقوقدانان آن شورای 12 نفره عبور کند. کفه اصلا برابر نیست. با این حال این در آشفته‌بازار سیاسی، تنها یک نامزد است که به نظر می‌رسد که قدرت رای‌آوری او بیش از دیگران است: «سیدابراهیم رئیسی».

حضور اصلاح‌پذیر رئیسی در قوه قضائیه، آنچنان امیدوارکننده بود که او توانست نظرهای بسیاری را به خود جلب کند. او که 16 میلیون رای از خرداد 96 در توشه خود داشت، نه تنها آنها را حفظ کرد بلکه به زعم برخی از هواداران و اصولگرایان توانسته است که آن را نیز ارتقا دهد. با این حال، اگرچه به نظر می‌رسد راه برای او هموار است، اما مخاطراتی هم پیش‌رو دارد.

مهم‌ترین رقیب ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، هیچ‌یک از نامزدهای انتخاباتی (البته به جز ظریف) نیستند. رقیب اصلی او مشارکت پایین مردم در انتخابات است. نگرانی، ناراحتی و بی‌اعتمادی مردم که حاصل تحریم بسیار سنگین آمریکا، ناکارآمدی دولت و ضربه‌های پی‌درپی اصولگرایان و کارشکنی‌های آنها بوده، وضعیت را به آن مرز رسانده است که بسیاری ابایی از اینکه بگویند در انتخابات آتی رای نمی‌دهند، ندارند.

در چنین وضعیتی، آیا ابراهیم رئیسی با توشه 16 میلیونی و عملکردی که قابل دفاع بوده، می‌تواند پا در رقابتی بگذارد که چشم‌انداز محکم و روشنی برایش متصور نیست؟ اگر او کمتر از 16 میلیون رای سابق نصیبش شود، وضعیت او بهتر خواهد شد؟

سید ابراهیم رئیسی در یک صورت می‌تواند طوفانی از آرا به پا کند. رقابت سختی بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دربگیرد. از این سو محمدجواد ظریف و از آن‌سو ابراهیم رئیسی. دو نفر معتمد نظام اما با دو دیدگاه بسیار متفاوت. در این وضعیت وزنه تقریبا برابر است. هم اصلاح‌طلبان با نامزد خود پا به انتخابات می‌گذارند و هم اصولگرایان با حداکثر توان خود. به زعم ما، اگر ابراهیم رئیسی قصد آن دارد که در انتخابات شرکت کند، برای کمک به خود، باید رقیب خود را نیز به میدان رقابت ترغیب کند و پای محمدجواد ظریف را نیز به این میدان باز کند.

تحلیل ارگان کارگزاران از یک‌سو، از هراس فراگیر مدعیان اصلاح‌طلبی درباره افزایش چشمگیر محبوبیت آقای رئیسی و از طرف دیگر، از تهیدستی جبهه اصلاح‌طلبان حکایت می‌کند.

روزنامه سازندگی و گردانندگان کارگزارانی آن باید توضیح دهند چگونه یک دیپلمات (با کارنامه پرحاشیه و ضعیف) را برای ریاست‌جمهوری پیشنهاد می‌کنند و حال آنکه او فاقد کمترین سابقه گذشته در مدیریت اقتصادی و برنامه‌ریزی است؟ آنها چطور ظریف را پیشنهاد می‌کنند در حالی که در دو سال اخیر، بارها روحانی را - با کارنامه و سوابقی به مراتب نزدیک‌تر به کار دولت - فاقد کفایت و تجربه خواندند و گفتند اگر چوب خشک به جای روحانی بود، بهتر از وضعیت فعلی اقتصاد را مدیریت می‌کرد؟!

اما درباره رای و محبوبیت آقای رئیسی باید خاطرنشان کرد که طبق نظرسنجی‌های دولتی، میزان محبوبیت وی در دو سال اخیر به اعتبار کارنامه جدیدش بسیار بالاتر رفته و جزو محبوب‌ترین شخصیت‌ها در کشور قرار دارد.

 

تیم نوبخت هم کسری بودجه درست کرده و هم طلبکاری می‌کند!

روزنامه همشهری می‌گوید سازمان برنامه و بودجه حق ندارد، هم به کسری بودجه و تورم دامن بزند و هم طلبکاری پیشه کند.

این روزنامه در یادداشتی به مجادلات اخیر میان رؤسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه پرداخت و نوشت: سید حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه و قائم مقام اسبق بانک مرکزی می‌گوید: دلیل افزایش نرخ تورم، بالا رفتن نرخ ارز و اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی است و دولت نه تنها از بانک مرکزی استقراض نکرده بلکه به سیاستگذار پولی کمک هم کرده است.

بیش از این محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد به گونه‌ای اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر چاپ پول برای تأمین کسری بودجه دولت را رد کرده بودند، حالا پورمحمدی می‌گوید: کسب درآمد از محل تسعیر ارز حق دولت است. گفته‌های این مقام ارشد سازمان برنامه و بودجه قابل تأمل است. او می‌گوید: یک ریال از پول‌های مانده در خارج را از بانک مرکزی نگرفته‌ایم و حتی در سال گذشته نفتی که صادر کرده‌ایم و بانک مرکزی قبول دارد که صادر شده، معادل ریالی‌اش را نگرفته‌ایم و حتی ارزهایی به دست بانک مرکزی رسید که چون آن را نفروخت، به دولت هم نداد.

او توضیح می‌دهد مابه‌التفاوت ارز صندوق توسعه ملی به صورت نیمایی باید به بودجه پرداخت شود اما از تیرماه تا آخر سال 99 وجهی دریافت نکرده‌ایم، زیرا آقای همتی می‌گویدتحفظی دارم؛ در کل 5 تا 6 مورد طلب جدی دولت از بانک مرکزی باقی مانده اما به خاطر همین ملاحظات نگرفته‌ایم.

روایت حمید پورمحمدی نشان می‌دهد جای بدهکار و طلبکار در داستان کسری بودجه دولت عوض شده و شاید راز این معما در همان تحفظی باشد که رئیس کل بانک مرکزی از آن سخن گفته است. اما نکته مهم اینجاست که نهاد برنامه و بودجه به هیچ عنوان نمی‌پذیرد که کسری بودجه دارد و همین مسئله فشار بر منابع بانک مرکزی را افزایش داده و نرخ تورم را صعودی کرده و به جای آن افزایش نرخ ارز، بی‌نظمی مؤسسات غیرمجاز و اضافه برداشت بانک‌های خصوصی و نه دولتی از نظر معاون سازمان برنامه و بودجه دلیل قیام تورم بوده است.

اینجاست که یک پرسش و پاسخ می‌ماند که دولت از کجا ریال آورده تا خرج کند؟ این همه افزایش هزینه‌های دولت با تکیه بر کدام منابع بودجه‌ای تامین اعتبار شده و نفی استقراض مستقیم یا غیر مستقیم از بانک مرکزی و گرفتن ریال از این بانک نمی‌تواند چندان مستدل باشد.

انتظار از شخصیتی اقتصادی که یک زمان نفر دوم بانک مرکزی بوده و روزگاری در وزارت اقتصاد و حالا در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت دارد،‌این است که در دفاع از اقتصاد، خود را در قید و بند سازمان و نهاد متبوعش نداند و واقعیت‌ها را شفاف بگوید. این روزها که یکی کسری بودجه دولت و دیگری رشد نقدینگی را ام‌الخبائث معرفی می‌کند، حمید پورمحمدی از فشار به بانک مرکزی به عنوان ام‌الخبائت یاد می‌کند. چالش سلطه مالی دولت بر سیاست‌های پولی تهدیدی برای اقتصاد ایران است و پایان دادن به این وضع در نتیجه اختلاف بین بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ممکن نیست، اینکه هر نهادی حرف خودش را بزند، جواب نمی‌دهد. گرفتن ریال ارزها حق دولت نیست بلکه این حق مردم است که به دولت داده شده است. اگر قرار است ارزی داده شود و ریالی گرفته و برای مردم خرج شود، باید فرض را بر این گرفت که ارز داده شده، نقد باشد و در دسترس وگرنه می‌شود از هم اکنون ارز سال‌های آینده فروش نفت را به بانک مرکزی پیش‌فروش کرد و ارز روز نخست سال تنخواه گرفت و گفت تا روزی که این نفت فروخته شود و دلارهایش بیاید، بانک مرکزی منتظر بماند تا تنخواه دولت تسویه شود. می‌توان با تکیه بر اقتدار دولت و مصوبه مجلس و دیگر نهادهای خاص بانک مرکزی را تحت فشار قرار داد و ریال گرفت و پس نداد ولی اینکه اصل ماجرا مورد پذیرش نباشد و بدهکار جای طلبکار بنشیند را دیگر نمی‌توان در قالب ادبیات اقتصاد تفسیر کرد، بلکه ملاحظات سازمانی است که ملاک موضع‌گیری‌ها می‌شود. نباید اینگونه باشد اما سال‌هاست که این رویه حاکم است. چه سود؟

 

خجالت نمی‌کشید این همه دروغ می‌گویید و منفی می‌بافید؟!

سخنان هماهنگ برخی دولتمردان مبنی بر این که نگذاشتیم قحطی شود و تورم ونزوئلایی چندصددرصدی به وجود بیاید، تعجب ناظران سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای را برانگیخته است.

آقای روحانی دیروز ادبیات قبلی برخی دولتمردان را تکرار کرده و گفت: در سه سال گذشته دشمنان با جنگ اقتصادی دنبال ایجاد قحطی در کشور بودند اما ما نگذاشتیم قحطی شود(!)

روز قبل از او نیز جهانگیری مدعی شده بود: دولت یکی از دشوارترین سال‌های پس از انقلاب را به لحاظ درآمد ارزی پشت سر گذاشت اما نگذاشت تورم ایران، تورم ونزوئلایی شود. این ادبیات که از سوی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و... هم مشابهش تکرار شده، از چند جهت عجیب، غیر قابل پذیرش و مشکوک است. نخست این که از سال 92 تا امروز، دولت هر وقت با غرب و آمریکا مذاکره ترتیب داده، همزمان برخی دولتمردان ارشد برخلاف واقعیات، خزانه کشور را خالی و نیروهای نظامی را ناتوان از دفاع در برابر بمب‌های آمریکا و... وانمود کرده‌اند! به نحوی که تکرار و تعدد این مواضع، حداقل از بی‌کفایتی و فقدان درایت در آنها حکایت می‌کند؛ اگر حمل بر خیانت و نفوذزدگی نشود به بیان دیگر، عقل سلیم اجازه نمی‌دهد که همزمان با نشستن در پای میز مذاکره، کشوری خود را ضعیف و درمانده نشان دهد اما متأسفانه برخی دولتمردان ارشد مرتکب چنین خطای بزرگ می‌شوند.

نکته دوم این است که برخلاف ادعا، شرایط کشور با وجود تحریم‌ها، بسیار بهتر از تصویر سیاه ترسیمی توسط دولتمردان بوده است به عنوان مثال دولت آن قدر ذخایر ارزی داشت که یک نوبت 18 میلیارد دلار و نوبت دیگر حدود 30 میلیارد دلار را یا مستقیماً به قیمت 4200 تومان خرج کرد و یا به کسانی به اسم واردات اختصاص داد که سر از بازار آزاد درآورد و یا واردات انجام شده، به قیمت آزاد فروخته شد. همین طور است حراج 60 تن طلا، حقوق‌های نجومی، واگذاری کارخانه‌های دولت با ثمن بخس به نورچشمی‌ها و...

موضوع سوم، مقایسه وعده‌های سال 92 و 96 آقای روحانی و جهانگیری و دیگران با ادبیات سخیف امروزی است. کسانی که امروز سر مردم منت می‌گذارند و می‌گویند نگذاشتیم در کشور قحطی شود، یا تورم چند صد درصدی به وجود بیاید، که در فصل‌های انتخابات، وعده می‌دادند چنان رونق اقتصادی به وجود بیاورند که مردم از پول یارانه بی‌نیاز شوند؛ 100 میلیارد دلار پول بلوکه شده به علاوه 150 میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور بیاید، اقتصاد رونق پیدا کند و چرخ‌های آن بچرخد، ایجاد اشتغال چند برابر دولت نهم و دهم شود و...

نکته چهارم،‌ادعای قرار گرفتن کشور در شرایط بی‌سابقه جنگ اقتصادی است و حال آن که همین‌ها مدعی بودند سایه جنگ را از سر کشور برمی‌دارند، و همه تحریم‌ها را لغو می‌کنند! در واقع رهاورد برجام، چند برابر شدن تحریم‌ها در دولت اوباما و ترامپ بود.

 

خیز تورم در سال 99 نتیجه بی‌انضباطی مالی دولت

سیاست‌های پولی و مالی دولت به افزایش نقدینگی و خیز تورمی در سال 99 منتهی شد.

روزنامه جهان صنعت از روزنامه‌های حامی دولت با انتشار تحلیل فوق نوشت: پرونده سیاستگذاری اقتصادی سال گذشته با انتشار دو خبر مهم اقتصادی بسته شد؛ نخست برداشت آگاهانه دولت از منابع بانک مرکزی در نیمه دوم سال 99 و دوم اعتراف رئیس کل بانک مرکزی به چاپ پول و ارزفروشی از محل صندوق توسعه ملی. هر دو این سیاست‌ها نیز در راستای پاسخگویی به هدف واحد جبران کسری بودجه اتخاذ شده است. به این ترتیب بی‌انضباطی مالی دولت، سلطه سیاست‌های مالی بر سیاست‌های پولی و عدم استقلال بانک مرکزی را می‌توان دلایل اصلی رشد پایه پولی و افزایش نقدینگی در سال 99 عنوان کرد. در صورتی که نقدینگی به رشد نامتناسب خود با رشد حقیقی اقتصاد ادامه دهد نرخ تورم در سطوحی بالاتر از متوسط دهه‌های گذشته  قرار خواهد گرفت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد نقدینگی در سال 99 از متوسط بلندمدت آن بیشتر بوده و وضعیت نگران‌کننده‌ای را پیش روی اقتصاد قرار داده است. عدم همسویی رشد پول و نقدینگی با رشد اقتصادی نیز بر نگرانی‌ها در این خصوص افزوده و پیش‌بینی‌ها را به سمت افزایش نرخ تورم در دوره کنونی کشانده است. براساس آخرین محاسبات بانک مرکزی حجم نقدینگی تا پایان بهمن ماه سال گذشته به 3300 هزار میلیارد تومان رسیده که موید رشد 33/5 درصدی آن در 10 ماهه سال 99 است. همچنین متوسط رشد نقدینگی در فاصله سال‌های 90 تا 98 نیز معادل 17/26 درصد گزارش شده است. به این ترتیب سال 99 با ثبت رشد بیش از 33 درصدی آن هم ظرف 10 ماه، رکورددار رشد نقدینگی در دهه 90 بوده است.

تبانی دولت و بانک مرکزی به منظور اتخاذ سیاست‌هایی که مستقیما به افزایش جریان نقدینگی در بازارهای اقتصادی می‌انجامد موضوعی است که اگرچه از سوی مقامات دولتی انکار می‌شد اما بعدها انتشار عمومی یافت و کج‌کارکردی دولت دوازدهم در حوزه سیاستگذاری را آشکارتر ساخت.

اولین موضوع به مسئله برداشت دولت از منابع بانک مرکزی مربوط می‌شود. در ابتدای سال جاری گزارش‌هایی مبنی بر برداشت 10 هزار میلیارد تومانی دولت از منابع بانک مرکزی منتشر شد که نشان می‌داد تامین مالی از محل انتشار اوراق راه به جایی نبرده و در نتیجه سیاستگذار به برداشت از منابع بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه روی آورده است. این اقدام در حالی انجام شده که سیاستگذار به کرات اعلام می‌کرد دولت تدبیر و امید استقراض از بانک مرکزی را از دستور کار خارج کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولت در سال گذشته در مجموع توانست 126 هزار میلیارد تومان از کسری خود را از طریق فروش اوراق جبران کند اما عدم تکافوی این میزان منابع مالی دولت را به سمت استقراض از بانک مرکزی کشاند.

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی اخیرا در این خصوص گفته، بگذارید با مردم شفاف باشیم. برای مثال در سال 98 و 99 بخش‌هایی از بودجه دولت از طریق درآمدهای تسعیر صندوق توسعه ملی تامین شد که به زبان ساده‌تر به معنای چاپ پول است که نتیجه‌اش تورم خواهد بود، اما در بانک مرکزی با توجه به کسری‌های بودجه کاری غیر از این نمی‌توانستیم انجام دهیم.

به بیانی دیگر مشخص می‌شود که با وجود اعلام رئیس بانک مرکزی مبنی بر به کارگیری ابزارهای جدید پولی با هدف کنترل نقدینگی و تورم و ایجاد تحول در حوزه پولی و بانکی کشور، سیاست‌های پولی بانک مرکزی کماکان تحت سلطه سیاست‌های مالی دولت قرار دارد و به مانعی جدی برای تحقق اهداف بانک مرکزی تبدیل شده است.

آخرین آمارهای تورمی ارائه شده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه در پایان سال گذشته به 36/4 درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه در محدوده نرخ 50 درصدی نوسان می‌کند.

با توجه به عواملی که در سال گذشته منجر به افزایش نقدینگی و خیز برداشتن تورم شده است می‌توان پیش‌بینی کرد که ناامنی در وضعیت اقتصادی و گرانی کالاهای مصرفی مهمان سفره اقتصادی کشور در سال جاری نیز خواهد بود.

خجالت نمی‌کشید این همه دروغ می‌گویید و منفی می‌بافید؟!/ نامه به روحانی درباره یک قیمت گذاری غیرقانونی/ تذکر به مدیرانی که اهل بورس بازی هستند

ایران

خاویر سولانا: دیپلماسی تنها راه رسیدگی به تنش‌ها میان ایران و امریکاست

 خبر اول اینکه، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی کارزار «فشار حداکثری» را یک شکست عظیم توصیف و تأکید کرد: دیپلماسی تنها راه رسیدگی به تنش‌ها میان ایران و امریکا است. به‌گزارش ایسنا، خاویر سولانا با بیان اینکه «پنجره حامیان توافق هسته‌ای ٢٠١٥ برای احیای آن در حال بسته شدن است» نوشت: دیپلماسی همواره تنها راه رسیدگی به تنش‌ها میان ایران و امریکا بوده است. وی ادامه داد: اما وقتی سیاست خارجی بر جریان‌های سیاسی سوار و تسلیم وسوسه‌های حیله‌گرانه می‌شود، دستگاه دولتی مبتنی بر عقل و ظرافت به پس‌زمینه رانده می‌شود. این وضعیت در امریکای پس از حادثه تروریستی ١١ سپتامبر ٢٠٠١ و همچنین در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ اتفاق افتاد. شاید بهترین مثال آن، تصمیم او برای خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران باشد.به نوشته سولانا، اکنون با روی کار آمدن دولت جو بایدن مذاکرات برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آغاز شده است و باید امیدوار باشیم که آنها به موفقیت دست یابند. او در بخش دیگری از این یادداشت مذاکره مقامات ایران و عربستان را نتیجه تغییر رویکرد دولت امریکا درقبال خاورمیانه و تغییر برخی سیاست‌هایی دانست که پیشتر ترامپ اعمال کرده بود.

استرداد زمین ۲۰ میلیارد تومانی از بستگان یک مسئول

 خبر دیگر اینکه، سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد که از ابتدای سال ۹۹ بیش از ۱۵۶ هکتار از اراضی شهری استان بوشهر با ورود بازرسی کل استان بوشهر، رفع تصرف و از زمین‌خواری ممانعت به عمل آمد. به‌گزارش ایسنا، در بخشی از نتایج بازرسی‌های استانی سازمان بازرسی کل کشور آمده است که در جریان بازداشت معاون یکی از ادارات‌کل استان کرمان، زمینی که متهم به‌صورت غیرقانونی به‌نام مادر همسرش کرده بود، مسترد شد. این بازرسی کل همچنین خبر داد که در جریان بازرسی از معاونت یکی از ادارات کل، فردی که ظرف مدت ۴ سال با فریب متقاضیان بیش از ۹۰۰ میلیون تومان از آنها رشوه دریافت می‌کرده را معرفی و وی بازداشت شده است. بازرسی کل استان همدان نیز اعلام کرده که طی اقدامی اثربخش از تصرف ملکی به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب جلوگیری کرده و آن را به تملک شهرداری درآورده است.

جزئیاتی از ترکیب مذاکره‌کنندگان ایرانی- عربستانی

 شنیدیم که، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید دیدار طرف‌های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران اعلام کرد. به گزارش ایرنا، بر اساس این گزارش، یک منبع دولتی عراق تأکید کرده است که ریاست هیأت سعودی را «خالد بن علی الحمیدان» رئیس اطلاعات سعودی و هیأت ایرانی را نمایندگانی از سوی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برعهده داشتند. روزنامه الاخبار چاپ بیروت هم در این باره نوشته: این ملاقات در حالی انجام شد که تمام پرونده‌های مورد اختلاف، چه مربوط به روابط دوجانبه و چه پرونده‌های منطقه‌ای و در صدر آن یمن و لبنان، روی میز دو طرف قرار داشت. به ادعای الاخبار هیأت سعودی شامل 6 نفر، از جمله مشاور عالیرتبه امنیتی ولیعهد عربستان و به سرپرستی خالد بن‌علی الحمیدان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی بود. در مورد هیأت ایرانی نیز قابل ذکر است که این هیأت 5 نفره بود و ریاست آن را یک مقام عالیرتبه در ایران برعهده داشت و نمایندگان کلیه نهادهای ایرانی از جمله سپاه پاسداران و «نیروی قدس» در آن حضور داشتند. اطلاعات الاخبار حاکی از آن است که این نشست بسیار مثبت بوده و از برخی انتظارات فراتر رفته است. سعودی‌ها و ایرانی‌ها تصمیم گرفتند جلسه دوم را نیز در بغداد برگزار کنند. مقرر شد جلسه بعد هفته آینده باشد و در دستور کار بغداد و دو هیأت مذاکره‌کننده قرار گرفت.

تعویق دادگاه رسیدگی به بدهی انگلیس به ایران

 دست آخر اینکه، دادگاه رسیدگی به پرداخت بدهی انگلیس به ایران بار دیگر به تعویق افتاد. به گزارش ایلنا به نقل از گاردین، دادگاه رسیدگی به بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس به ایران و حل اختلاف درباره قرارداد فروش تانک‌های چیفتن  بار دیگر به تعویق افتاد؛ این دادگاه قرار بود دیروز برگزار شود و مقامات انگلیسی دلیل تعویق این دادگاه را اعلام نکردند.

خجالت نمی‌کشید این همه دروغ می‌گویید و منفی می‌بافید؟!/ نامه به روحانی درباره یک قیمت گذاری غیرقانونی/ تذکر به مدیرانی که اهل بورس بازی هستند

خراسان

 

نامه به روحانی درباره یک قیمت گذاری غیرقانونی 
در حالی که هیئت وزیران در ابلاغیه اواخر سال گذشته خود برای مجموعه های اقتصادی دولتی، شرایط و نرخ های جدیدی را برای عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) تعیین کرده بود، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در نامه روزهای اخیر خود خطاب به حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور، متذکر شد با توجه به این که طبق این مصوبه مقرر شده علاوه بر هزینه خرید سی ان جی، مبلغی نیز تحت عنوان حق العمل از مردم دریافت شود، این نرخ گذاری برخلاف قانون هدفمندی یارانه ها بوده و باید به سرعت اصلاح یا لغو شود.
 
تذکر به مدیرانی که اهل بورس بازی هستند
یک نهاد نظارتی در پاسخ به برخی ابهامات و سوالات درباره انجام خرید کالا و خدمات از طریق بورس، خطاب به تعدادی از دستگاه های اجرایی اعلام کرده است به استناد ماده 9 قانون برنامه ششم توسعه و برخی مصوبات هیئت وزیران، دستگاه های مشمول قانون برگزاری مناقصات مکلف به انجام معاملات خود از طریق سامانه طراحی شده توسط دولت هستند بنابراین امکان خرید کالا یا خدمات از طریق بورس بدون انجام تشریفات قانونی مندرج در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت و غیر از موارد معین شده در قانون، برای ادارات دولتی مجاز نیست.

 

خجالت نمی‌کشید این همه دروغ می‌گویید و منفی می‌بافید؟!/ نامه به روحانی درباره یک قیمت گذاری غیرقانونی/ تذکر به مدیرانی که اهل بورس بازی هستند

آرمان ملی

3 مرکز جمع‌آوری شیر در دلفان
رئیس اداره دامپزشکی دلفان گفت: سه مرکز جمع‌آوری شیر در این شهرستان به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی پلمب شدند. علی کریم‌پور اظهار داشت: سالانه حدود ۲۵۰ هزار تن شیر در لرستان تولید می‌شود که ۸۰ درصد تولید شیر لرستان به مصرف داخل استان می‌رسد و مازاد آن به استان‌های مجاور صادر می‌شود.

بازداشت رئیس سازمان اشتهارد
سپاه امام حسن مجتبی(ع) البرز اعلام کرد: سازمان اطلاعات سپاه امام حسن مجتبی علیه‌السلام البرز در راستای برخورد با مفاسد اقتصادی روز دوشنبه - ۳۰ فروردین - رئیس اداره صمت شهرستان اشتهارد را به اتهامات مالی دستگیرکرد. این فرد به اتهام فساد مالی و اخلال در نظام اقتصادی کشور توسط پاسداران گمنام امام زمان (عج) در اطلاعات سپاه استان دستگیر شد.

محمد نصرتی به کرونا مبتلا شد
محمد نصرتی، سرمربی تیم پارس‌جنوبی‌جم، که چند روزی است با مثبت شدن تست کرونا و با تشخیص پزشکان به قرنطینه رفته، در تمرینات پارس‌جنوبی‌جم حاضر نشده و امور فنی تیم زیرنظر ایمان رزاقی دستیار او دنبال می‌شود. به گفته پزشکان، نصرتی باید حداقل دو هفته را در قرنطینه سپری کند و بعد از تست مجدد می‌تواند در تمرینات تیمش حاضر شود.

بازداشت قاری مجالس عزا
فرمانده انتظامی هرسین گفت: در راستای اجرای مصوبات ستاد کرونای شهرستان یک قاری مجالس عزا به دلیل بی‌توجهی به اخطارهای قبلی و اقدام به مداحی در مراسم ختم دستگیر و خودرو و سیستم صوتی وی نیز توقیف شد. سرهنگ علی عزیزیان با لازم‌الاجرا دانستن مصوبات ستاد کرونا، افزود: برگزاری هرگونه مراسم ختم و یادبود با توجه به قرمز بودن وضعیت کرونایی هرسین ممنوع است.

علی لاریجانی در پاستور دفتردار شد
رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی درباره تجهیز دفتری در پاستور برای علی لاریجانی و طرح ادعایی مبنی‌بر اینکه این اقدام در جهت حمایت از وی انجام شده است، بیان کرد: بالاخره وقتی ماموریتی به ایشان داده می‌شود، باید لوازم آن را هم فراهم کنیم. محمود واعظی گفت: سال‌هاست که آقای لاریجانی از طرف مقام معظم رهبری و آقای رئیس‌جمهور موضوع چین را دنبال می‌کنند.

زنده زنده سوختن مردی در لواسان‌؟
رئیس پلیس راه تهران گفت: خودروی پرایدی که توسط راننده‌اش در حال حرکت بوده، به علت نقص فنی دچار آتش‌سوزی شده است. قدرت آتش‌سوزی به قدری شدید بوده که راننده خودرو قادر به خارج شدن از خودرو نبوده است. سرهنگ نورا... خادم ابراز داشت: متاسفانه در این حادثه راننده خودرو که به علت قفل شدن کمربند، دچار سوختگی شدید شده بود، در صحنه حادثه جان خود را از دست داد.

صدور کیفرخواست شهردار ایلام
دادستان ایلام گفت: برای سه نفر از کارمندان شهرداری ایلام به اتهام گزارش خلاف واقع، تدلیس در انجام معامله و اهمال در انجام وظایف قانونی منجر به تضییع بیت‌المال و چهار نفر ازاعضای شورای شهر این شهرستان به اتهام اهمال در انجام وظایف قانونی منجر به تضییع بیت‌المال، کیفرخواست صادر شده است. افشار خسروی‌زاد اظهار داشت: شهردار ایلام متهم به تصرف غیرقانونی، اهمال در انجام وظایف قانونی منجر به تضییع بیت‌المال و تدلیس در انجام معامله دولتی است.

۲۷ باشگاه ورزشی پلمب شد
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به تشدید بازرسی از باشگاه‌ها و اماکن ورزشی همزمان با شکل‌گیری موج چهارم کرونا، گفت: در این راستا ۲۷ باشگاه ورزشی به دلیل تخلف و رعایت نکردن دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا پلمب شدند. سیداشکان اردیبهشت افزود: ‌همکاران ما در کمیته نظارت بر سلامت اماکن ورزشی همزمان با موج چهارم کرونا بیش از ۶۰۰ بازرسی انجام داده‌اند که این مهم پس از هماهنگی با ادارات کل ورزش و جوانان به پلمب ۲۷ باشگاه منجر شده است.

دستگیری عامل به‌صدا درآمدن آژیر زلزله
فرمانده انتظامی شهرستان گلپایگان از دستگیری فردی که نیمه‌های شب با به‌صدا درآوردن آژیر ممتد به دلیل وقوع زلزله باعث ایجاد رعب و وحشت در بین اهالی یکی از محله‌های این شهر شده بود، خبر داد. علی سبحانی اظهار داشت: پس از یک‌سری اقدامات سرانجام عامل اصلی این اقدام شناسایی و طی یک عملیات ضربتی دستگیر شد. وی افزود: فرد دستگیر شده دارای اختلالات روحی و روانی بوده و به صورت مجردی زندگی می‌کند.

راز چمدان مشکوک فرودگاه امام چه بود؟!
چمدان ۱۱ کیلویی خلافکاران به استانبول نرسید. رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: با تلاش مشترک کارکنان پلیس فرودگاه‌های مهرآباد و امام باند قاچاقچیان مواد مخدر متلاشی و مقدار ۱۱ کیلوگرم هروئین و ۱۴ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی کشف شد. سردار «مهدی معصوم بیگی» افزود: اطلاعات دقیقی در ارتباط با حمل مواد مخدر توسط ۲ نفر به مقصد کشور ترکیه در اختیار پلیس فرودگاه امام قرار گرفت. وی افزود: با مشخص شدن زمان انتقال مواد مخدر، قاچاقچیان به محض ورود به فرودگاه حضرت امام (ره) شناسایی و دستگیر شدند.

فرود اضطراری یک هواپیمای آموزشی
پیش از ظهر سه‌شنبه یک فروند هواپیمای آموزشی دو نفره که از شاهرود به سمت بجنورد در حال پرواز بود، به علت کمبود سوخت مجبور شد در جاده ارتباطی شهرستان جاجرم بنشیند. این هواپیمای آموزشی دو نفره از مقصد بجنورد به سمت شاهرود پرواز کرده بود و در میانه‌راه بازگشت از شاهرود مجبور به فرود اضطراری شد که در این فرود به هیچ کدام از دو سرنشین آسیبی وارد نشد.

 اتفاق عجیب در برنامه فوتبال برتر
حرف‌های سرمربی سابق سایپا ناگهان قطع شد. ابراهیم صادقی از سایپا اخراج شد و با حکمی که برای او زده‌اند، قرار است مشاور مدیرعامل این باشگاه باشد. ظاهرا اما این مسئله باب میل صادقی نبوده و حتی قصد داشت در فوتبال برتر که به صورت اسکایپی گفت و گو می‌کرد به آن بپردازد. منتهی درست زمانی که او قصد داشت در این باره حرف بزند ناگهان تصویر قطع شد.

 حمله به صادق زیباکلام
مدیر مسئول روزنامه جوان در توئیتی کنایه‌آمیز خطاب به صادق زیبا کلام نوشت: از کجا حقوق می‌گیری بهش فحش بدهی؟ عبدا... گنجی نوشت: «کسی که مرتب با شبکه سعودی اینترنشنال گفت‌وگو کرده و بهشون حال می‌داده یک بار جمله‌ای ازش پخش کردند که بوی حمایت از نظام می‌دهد. چنان عصبانی است که قاطی کرده و حمله کرده به20:30 ایران و اعصابش خرد است که چرا از قول من گفتند نظام باید بماند. نماند از کجا حقوق می گیری بهش فحش بدهی؟»

 

انتهای پیام/ک


لینک مطلب: https://ftp.dana.ir/News/1726695.html